Mover (urządzenie manewrowe)

 

Mover – co to jest?

Jest to elektryczne urządzenie manewrowe ułatwiające ustawianie przyczep na kempingu, bez konieczności podpinania ich do samochodu.

Precyzyjne ustawienie ciężkiej przyczepy kempingowej to nie lada sztuka. Zwłaszcza na wzniesieniach lub nierównym terenie wymaga krzepy i ostrożności. Rozwiązanie tego problemu jest genialnie proste – elektryczny system manewrowy.

 

Jak to działa?

Zasada działania urządzeń manewrowych stosowanych w przyczepach kempingowych jest prosta i sprowadza się do przeniesienia ruchu obrotowego z rolki (rolek) roboczej zasilanej z akumulatora przyczepy, na jej oponę. Cechą charakterystyczną moverów (nie wszystkich), jest specjalna belka stabilizująca. Montaż urządzenia nie jest trudny: jego mechanizm mocuje się do elementów konstrukcyjnych przyczepy za pomocą obejm i śrub. Sterowanie urządzeniem manewrowym odbywa się zazwyczaj za pośrednictwem pilota. Przed dokonaniem zakupu movera warto jednak upewnić się, czy jego działanie będzie zgodne z naszymi oczekiwaniami, przede wszystkim ze względu na charakterystykę pracy i osiągi. W niektórych urządzeniach zastosowano specyficzne systemy zabezpieczeń, powodujące np. ich wyłączenie po pokonaniu dystansu ok. 20 metrów przez przyczepę (dalsza praca tych urządzeń jest możliwa dopiero po kilku minutach). Decydując się na określony mover, warto zapoznać się z warunkami gwarancji i serwisu.

Jaki mover?

Wśród urządzeń manewrujących możemy znaleźć tradycyjne urządzenia z tzw. belką stabilizującą, jak i bez tego elementu wyposażenia. W moverach bez belki, elektroniczny układ sterujący jest ukryty w obudowie silnika. Rozwiązanie to pozwala na uniknięcie potencjalnego ryzyka uderzenia w przeszkody wystające z podłoża, podczas manewrowania na nierównym terenie.

Jak serwisować?

Warunkiem bezawaryjnej pracy moverów jest utrzymywanie ich w czystości. Po zabrudzeniu błotem, żwirem, lub piaskiem, należy je starannie oczyścić używając wody pod ciśnieniem. Na bieżąco trzeba również usuwać wszelkie ciała obce, takie jak np. gałęzie, czy kamienie, które mogą zakłócić lub uniemożliwić prawidłowe działanie. Przed sezonem zimowym należy nasmarować łożyska rolek roboczych i elementy ruchome mechanizmu, używając w tym celu smaru lub oliwy maszynowej. Przed samym wyjazdem w podróż z przyczepą kempingową, sprawdzamy stan instalacji elektrycznej, uruchamiając rolki we wszystkich możliwych kombinacjach oraz system załączania i rozłączania rolek.

* opis wykorzystano ze strony https://www.autocentrum.pl/motoslownik/mover-urzadzenie-manewrowe/

Elektryczne systemy manewrowe to odpowiedź na potrzeby użytkowników ciężkich przyczep samochodowych. W szczególności dotyczy to użytkowników dużych przyczep campingowych, lawet i pojazdów do przewozu koni i przyczep handlowych.

Dodatkowa pomoc w postaci elektrycznych silników może być nieoceniona, gdy wymagana będzie centymetrowa dokładność w manewrowaniu, na przykład na polu campingowym lub ciasnym parkingu. Urządzenia te umożliwiają pokonywanie nawet stromych wzniesień i przeszkód terenowych: krawężników, studzienek, itp.

Najważniejsze jednak jest pytanie: jak to działa?

Silnik i rolki

Podstawą konstrukcji movera jest stalowa belka, do której zamocowane są silniki elektryczne, które poprzez rolki i/lub przekładnie wprawiają w ruch koła przyczepy. Rolki dociskane są do koła przyczepy. W zależności od wersji wykonane są one ze stopu aluminium lub tworzyw sztucznych. Belka, na której opiera się część mechaniczna układu manewrowego, mocowana jest na stałe do ramy przyczepy.

Montaż jest stosunkowo prosty i nie wymaga wykonywania dodatkowych otworów w podwoziu, a więc nie ma ryzyka utraty gwarancji na przyczepę.

Silniki elektryczne zasilane są z przeznaczonego do nich akumulatora, zainstalowanego w przyczepie. Całym układem steruje elektroniczny sterownik, wyłączający silniki w przypadku przeciążeń, lub zbytniego rozładowania akumulatora. Jednak za ruchy przyczepy odpowiada człowiek, kierując przyczepą za pomocą bezprzewodowego pilota. Umieszczone na nim przyciski funkcyjne odpowiadają za ruch przyczepy w przód i tył oraz funkcję skręcania. Waga kompletnego zestawu waha się w granicach 20 – 35 kg (bez akumulatora), a więc nie ogranicza zdolności przewozowych pojazdu. Dostępne są modele z automatycznym dociągiem rolek do kół pojazdu i takie, których silniki przysuwane są do opon ręcznie za pomocą dźwigni.

Po prostu Mover

Na rynku dostępnych jest już wiele modeli dostosowanych do większości przyczep campingowych renomowanych producentów, są

też zestawy uniwersalne. Czołowym producentem i pionierem techniki manewrowej do przyczep jest niemiecka fi rma Truma. Oferuje

ona proste układy mechaniczne z serii Mover SE z mechanicznym dociskiem rolek lub sterowane automatycznie Mover SE R.

Obydwa występować mogą w wariantach dla przyczep jedno i dwuosiowych, których masa nie przekracza 2000 kg.

Dostępne są także dodatkowe akcesoria w postaci zestawu PowerSet, składającego się z żelowego akumulatora marki Optima, ładowarki, wyłącznika awaryjnego i kabla zasilającego.

Masa układu Mover (bez Power-Set) nie przekracza 33 kg. Jako ciekawostkę można uznać wyróżnienie za design Red Dot, przyznane firmie Truma jeszcze w 2008 r.

 

Uniwersalny Mammut

Al-Ko wiodący producent podzespołów przyczep także ma w swojej ofercie movery o nazwie handlowej Mammut. Podobnie jak w przypadku produktów marki Truma jest on montowany do ramy przyczepy w okolicach osi. Mammut występuje w dwóch wersjach:

przeznaczonej do tzw. montażu górnego i montażu dolnego.

Montaż „górny” możliwy jest tylko na przyczepach zbudowanych na ramach Al-Ko wyprodukowanych po 2010 r. z oznaczeniem „M” na podłużnej belce.

Silniki instaluje się nietypowo: przed osią, co dodatkowo zabezpiecza mechanizmy przed błotem i kamieniami. Instalacja jest wyjątkowo prosta.

Sprowadza się do przykręcenia mechanizmów do belki poprzecznej ramy, poprowadzenia przewodów do akumulatora i przełącznika

na urządzeniu najazdowym. Właśnie magnetyczny przełącznik, umieszczony w pobliżu głowicy zaczepowej, ma zabezpieczać przed

przypadkowym uruchomieniem (np. przez dzieci).

Aktywacja następuje po przeciągnięciu bezprzewodowego pilota nad czujnikiem.

Drugi typ montażu – „dolny” wymaga przykręcenia do ramy przyczepy poprzecznej belki za osią przyczepy, do której instaluje się silniki Mammuta.

Model taki jest bardziej uniwersalny – pasuje do większości przyczep renomowanych producentów.

 

 

Zaletą Mammuta jest duża szybkość działania: rolki pozwalają poruszać przyczepą z prędkością 15 cm/s. Maksymalna masa przyczepy sięgać może 2250 kg.

Polacy nie gęsi, swój mover mają

Movery do przyczep redukowane są także w Polsce. Firma Tradex Technology ma

w swym portfolio urządzenie Smart Drive, działający w Systemie P1, nie odstające funkcjonalnością od konkurencyjnych produktów zachodnich marek.

Mało tego, w wielu dziedzinach nawet je przewyższa. Smart Drive jako jedyny mover potrafi wjechać na 12 centymetrowy krawężnik przyczepą ważącą nawet 1370 kg

i wspinać się na wzniesienia o nachyleniu ponad 20 proc. na dość grząskim terenie. Movery firmy Tradex dostępne są w wersjach dla przyczep jedno (model Smart Drive)

i dwuosiowych (Smart Drive Twin Axle).

Obydwa warianty oferowane są w tańszej wersji z mechanicznym dociskiem rolki lub w pełni automatycznej Smart Drive Electric.

Silniki angielskiej produkcji o mocy 600 W poprzez czterostopniową przekładnie napędzają rolki o aluminiowym lub plastikowym bieżniku. Konstrukcja przekładni i siłowniki dociskające rolki są zaprojektowane i produkowane w Polsce. Elektronika zabezpiecza silniki Smart Drive przed przeciążeniami i akumulator przed nadmiernym rozładowaniem. Funkcja AutoStop automatycznie zatrzymuje urządzenie po utracie kontaktu z pilotem. Maksymalna masa przyczepy może sięgać 2000 kg, przy nachyleniu terenu 15 proc.

Producent zaleca akumulator o pojemności co najmniej 80 Ah, a masa najcięższej wersji Smart Drive (bez akumulatora) nie przekracza 37,5 kg. Smart Drive montuje się za osią przyczepy przez specjalną belkę za osią przyczepy. Mover można dopasować do większości przyczep opartych na podwoziu Al-Ko, Knott, BPW i Algema (FIT-ZEL).

Warto zaznaczyć, że Tradex na swój produkt daje 5 lat gwarancji.

 

Praktycznie bezobsługowe

Mover to nie ocenione urządzenie dla wszystkich amatorów caravaningu, czy innych użytkowników ciężkich przyczep.

Zwalnia z wysiłku oraz daje większą dokładność w precyzyjnych manewrach przyczepą. Trzeba jednak pamiętać o kilku podstawowych kwestiach, by użytkowanie urządzenia było bezproblemowe, a co najważniejsze – bezpieczne. Przede wszystkim

kontrolować należy stan instalacji elekt przyczepy, poziom naładowania akumulatora i kondycję izolacji przewodów.

Konserwacja samych silników sprowadza się do ich okresowego przemycia strumieniem wody. Nie można zapomnieć też o kole manewrowym przyczepy, które jest trzecim punktem podparcia. Powinno być ono dostatecznie duże, by nie zapadało się w gruncie, a łożyska dobrze nasmarowane. Pilot sterowania powinien znajdować się poza dostępem osób niepowołanych (zwłaszcza dzieci i osób nietrzeźwych), a na czas transportu system powinno się odłączyć od zasilania. Mover to już nie zbędny gadżet dla miłośników nowinek technicznych.

Warto zainwestować w to rozwiązanie i cieszyć się wypoczynkiem, zamiast mocować się z oporną przyczepą.

 

Redaktor Bartosz Stępkowski