Autolawety to bardzo popularny segment przyczep w Polsce. Pomagają przewieźć ulubione cztery kółka bezpiecznie i sprawnie.

Pozwalają też na prowadzenie pracy zarobkowej w zakresie przewozu pojazdów.

Przyczepy do przewozu pojazdów kołowych, zwane potocznie autolawetami, to częsty widok na naszych drogach. Nie ma się czemu dziwić.
W Polsce zarejestrowanych jest kilkanaście milionów samochodów. Poza tym dochodzi import samochodów z zagranicy, w czym – można powiedzieć – jako Polacy jesteśmy specjalistami.
Najpopularniejsze modele mogą zabrać na swój pokład jeden pojazd o długości do 5 m.
Ważnym parametrem jest dopuszczalna masa całkowita. Należy pamiętać o dopuszczalnej ładowności przyczepy. Podczas kontroli drogowej policja czasem sprawdza masę pojazdu
przewożonego. Lepiej więc nie ryzykować.

Na co zwracać uwagę przy zakupie takiej przyczepy?
Kluczem jest wyposażenie. Często nie zdajemy sobie sprawy, ile na pozór błahych elementów będzie nam potrzebne w użytkowaniu.


Przyciągarka na przykład to standard, ale warto czasem zainwestować nieco więcej i wybrać taką z dodatkowymi zbloczami ułatwiającymi wciąganie samochodu na pokład.   Skrzynia ładunkowa pomieści niezbędne narzędzia i pasy mocujące.  Przyczepa powinna być stabilna nawet przy pełnym załadowaniu, a więc warto nakłonić sprzedawcę, by przed zakupem pozwolił odbyć jazdę próbną.

PORADY

Zaczep.  Każda laweta wyposażona będzie w urządzenie najazdowe uruchamiające w razie konieczności hamulce. Ze względu na dużą masę i wysoko położony środek ciężkości
zaleca się stosowanie głowic ze stabilizatorem. Nie dotyczy to jednak lekkich przyczep do przewozu motocykli.

Przyciągarka. Obowiązkowe wyposażenie lawety samochodowej. Ważny jest jej uciąg, wyrażający się masą, jaką zdolna jest wciągnąć. Może być manualna lub elektryczna.

Osie. Przeważnie dwie lub nawet trzy. Powinny mieć odpowiednią nośność i opony przeznaczone do przenoszenia danych obciążeń.

Rama. Najczęściej spotyka się lawety w układzie centralno osiowym, ale najcięższe modele mogą być oparte na obrotnicy, co odciąża zaczep. Sama rama wykonana jest ze spawanych kształtowników. Powinna sięgać końca przyczepy.

Najazdy. Rzecz konieczna, jeśli przyczepa nie jest wychylana. Mogą być wsuwane w przestrzeń pod pokładem lawety lub spoczywać
na łożu w centralnej części pojazdu. Modele przyczep, których pokład może dotykać ziemi, są wyposażone w krótkie najazdy lub całkowicie ich pozbawione.

 

Close Menu
×

Koszyk