Sporty wodne osiągają w Polsce coraz większą popularność.

Wypoczynek nad wodą to świetna forma rozrywki. Sprzęt a w szczególności łodzie motorowe i jachty są jednak kłopotliwe w transporcie. Ponieważ nie ma rzeczy niemożliwych, producenci przyczep oferują rozwiązania dla każdego fana kołysania się po falach.

Trwa ulubiona pora roku miłośników sportów wodnych. Zobaczymy więc pełno wszelkiej maści łódek, jachtów, skuterów wodnych i kajaków poruszających się w nietypowej
dla nich przestrzeni – po drogach.

Za ich kontakt z asfaltem odpowiadają przyczepy podłodziowe.
Specyficzne ponieważ przeznaczone są tylko do transportu określonego ładunku i nie da się ich przystosować do innych zadań.
Co więcej, najczęściej dany model przyczepy dostosowany jest do określonego typu kadłuba łodzi. Inna więc będzie konstrukcja transportera dla szybkiej łodzi motorowej, inna dla żaglówki z mieczem, jeszcze inna dla pontonu i skutera wodnego.

Jest jednak jeden wspólny mianownik, który może je łączyć. Jest nią jakość. W tym wypadku to nie wyświechtany slogan marketingowy.

Każdy zmotoryzowany wodniak wie, że przyczepa tego typu będzie miała kontakt z wodą. To nieuniknione podczas wodowania i wyciągania na ląd łodzi.

Przyczepa musi więc odznaczać się dużą odpornością na korozją i szczelnością jest newralgicznych elementów.
W szczególności piast i łożysk kół, łożysk wahaczy i rolek, instalacji elektrycznej oraz układowi hamulcowemu (jeśli występuje).
Kupując przyczepę tego typu pamiętać należy przede wszystkim o typie łodzi, którą będziemy wozić. Nie chodzi tu wyłącznie o kształt kadłuba.
Równie istotne są wymiary łodzi i jej masa. Odpowiednio dobrane podpory przyczepy pomogą umiejętnie ulokować środek ciężkości łodzi co ma niebagatelny wpływ na bezpieczeństwo jazdy.

PORADY

Rama. Musi być gabarytowo dopasowana do wielkości przewożonej nią łódki. Ponieważ ciężar łodzi spoczywa na podporach, sama rama nie musi być zbyt rozbudowana, ale odporna na punktowe obciążenia.
Zawieszenie. Obecnie w układach zawieszeń używa się najczęściej osi skrętnych. Umożliwiają one obniżenie środka ciężkości co w przypadku łodzi z długim fisz kilem ma niebagatelne znaczenie. Cięższe przyczepy wyposażone są w dwie lub nawet trzy osie,co pozwala lepiej rozłożyć ciężar i poprawić stateczność.
Podpory. Newralgiczny „łącznik” między przyczepą a łodzią. W modelach przeznaczonych na małe kadłuby łódek mają one stałą wysokość i zakończone są gumowymi bądź poliuretanowymi rolkami. Dla łodzi o płaskich powierzchniach przeznaczone są płozy wyłożone miękkim materiałem w postaci gąbki lub twardej gumy.
Dziobnica. To w zasadzie też podpora ale ma niebagatelne znaczenie. Ustala pozycję i stabilizuje kadłub. Do niej przytwierdzona jest przyciągarka, a więc musi być solidnie przytwierdzona do ramy przyczepy.
Oświetlenie. Belka powinna wystawać za obrys kadłuba przewożonej łodzi.

 

Close Menu
×

Koszyk