Na podwoziu przyczepy da się zbudować praktycznie wszystko – od mobilnego kiosku po ruchomą elektrownię. Wielość zastosowań jest tu ogromna, a ich wyposażenie i cena zależą oczywiście od oczekiwań kupującego.

Przyczepę specjalną trudno sklasyfikować. Czasem zdarzą się, że jeden pojazd może pełnić kilka funkcji. Ciężka przyczepa bagażowa wyposażona w najazdy może służyć do transportu ciągnika ogrodowego lub minikoparki.
Przyczepa o nadwoziu typu furgon pozwoli bezpiecznie przewieźć ładunek świeżych truskawek, a następnie sprzedać je na lokalnym targu wprost z „paki”.

Wśród pojazdów wąsko specjalizowanych można spotkać przyczepy do przewozu uli, obwoźne słupy oświetleniowe czy przyczepy ekspozycyjne, budowane ściśle według zamówień klienta.
Projektowanie pod ścisłe zamówienie ma oczywiście swoją cenę – jednostkowa produkcja skomplikowanego pojazdu jest niestety kosztowna, co odbija się na końcowej cenie.

Klientów jednak to nie zraża, bo często nie ma alternatywy.
Przyczepa to często także element modelu biznesowego – siłą niektórych sieci Fast food jest właśnie mobilność.

Przyczepy handlowe sprawdzają się także w obsłudze imprez masowych w zakresie gastronomii i innych usług. Znaczenie na rynku przyczep handlowych wzrosło w związku z organizacją
mistrzostw Europy w piłce nożnej Euro 2012.
Odbiorcami przyczep specjalistycznych są najczęściej podmioty instytucjonalne, firmy, dla których przyczepa ma być narzędziem pracy.
Intensywne użytkowanie wymuszają na projektantach stosowanie dobrych jakościowo materiałów i dokładności przy montażu.

PORADY

Rama. Trudno jednoznacznie wyjaśnić niuanse jej konstrukcji, ponieważ może być ona różna dla różnych typów przyczep. Zasadniczo wszystkie wykonane są ze stalowych kształtowników
łączonych ze sobą za pomocą śrub bądź spawania.
Nadbudowa. Furgon to praktyczne rozwiązanie do transportu żywności i innych delikatnych ładunków. Poszycie wykonane może być z poliestru lub najczęściej specjalnej, wodoodpornej
sklejki, w wersjach z izolacją i dodatkową warstwą ocieplenia.
Koło wsporcze. Przydatne szczególnie w tym typie przyczep. Pozwala na łatwy rozładunek i załadunek przyczepy odpiętej od samochodu.
Oświetlenie obrysowe. Może wydawać się zbędne, ale wymagają go przepisy, a poza tym zwiększa bezpieczeństwo.
Hamulce. Każda przyczepa o masie przekraczającej 750 kg musi być w nie wyposażona.  Przydają się także na postoju.

 

Close Menu
×

Koszyk